8t + 5p = 220
5t + p = 112....multiply by -5
----------------
8t + 5p = 220
-25t - 5p = - 560 (results of multiplying by -5)
---------------add
- 17t = - 340
t = 340/17
t = 20 <== each tee shirt costs $ 20
8t + 5p = 220
8(20) + 5p = 220
160 + 5p = 220
5p = 220 - 160
5p = 60
p = 60/5
p = 12 <== each pair of pants cost $ 12