Respuesta :

$2.10/14oz
$0.3/2oz
$0.15/oz
So 15 cents per oz

Answer:

The unit rate is equal to [tex]0.15\frac{\$}{ounce}[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is equal to one

In this problem to find the unit rate, divide the total cost of cereal by the total weight of cereal

so

[tex]\frac{2.10}{14}\frac{\$}{ounces} =0.15\frac{\$}{ounce}[/tex]

therefore

The unit rate is equal to [tex]0.15\frac{\$}{ounce}[/tex]

Q&A Education