Respuesta :
1 lb = 16 oz
1.50 / 16 = x / 64.....1.50 to 16 oz = x to 64 oz
cross multiply
(16)(x) = (1.50)(64)
16x = 96
x = 96/16
x = 6....so it costs $ 6 for 64 oz
1.50 / 16 = x / 64.....1.50 to 16 oz = x to 64 oz
cross multiply
(16)(x) = (1.50)(64)
16x = 96
x = 96/16
x = 6....so it costs $ 6 for 64 oz