Heather owns a bakery that makes fruit pies. A whole pie, cut into 8 pieces, is sold for $8.00. The expression below can be used to determine p, the cost of one piece of pie, in dollars.8p = 8.00 What is the cost of one piece of pie?

Q&A Education