Respuesta :

Answer:

C) $40.50

Step-by-step explanation:

It is given to you that 20 articles cost $90. Find the unit cost of the articles. Divide the total cost of the articles with the amount of articles there are:

$90/(20 articles) = $4.50/article.

Each article costs $4.50 each.

Next, find the cost of 9 articles. Multiply the total amount of articles with the unit cost:

4.50 x 9 = 40.50

C) $40.50 is your answer.

~

i believe the answer is
C
Q&A Education