Respuesta :
Answer:
The better buy is 8-pound bag for $7.40.
Step-by-step explanation:
First option is 8-pound bag for $7.40.
Second option is 4-pound bag for $5.38.
Assuming she's buying 8-pound bag of cat food.
The first option remains $7.40.
While the second option will be $5.38 x 2 = $10.76 which is $3.36 costlier than the first option.
Division is one of the four fundamental arithmetic operations. The better buy is 8-pound bag.
What is Division?
Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.
Michelle can buy an 8-pound bag of cat food for $7.40 or a 4-pound bag of the same cat food for $5.38. The unit rate of cat food for each bag can be written as,
The unit rate for 8 pound bag = $7.40/8 pound = $0.925 per pound
The unit rate for 4 pound bag = $5.38/4 pound = $1.345 per pound
Now, the better buy will be the one in which the unit rate be less. Since $0.925 per pound< $1.345 per pound.
Therefore, the better buy is 8-pound bag.
Learn more about Division here:
https://brainly.com/question/369266
#SPJ2