bobboss2007 bobboss2007 05-03-2021 Mathematics contestada Jack is selling holiday ornaments and boxes of candy. Each ornament is $1.50 and each box of candy is $3.00. Jack sold a total of 15 items for $27. How many boxes of candy did he sell?