Ruby and her children went into a bakery and she bought $18 worth of donuts and
cookies. Each donut costs $1 and each cookie costs $1.50. She bought a total of 15
donuts and cookies altogether. Graphically solve a system of equations in order to
determine the number of donuts, , and the number of cookies, y, that Ruby bought

Q&A Education