Answer: Each person will pay $2.34.
Step-by-step explanation:
Given: Cost of one pound of cherries = $1.30
Cost of [tex]7\dfrac15[/tex] pounds of cherries = [tex]7\dfrac15\times 1.30[/tex]
[tex]=\dfrac{36}{5}\times1.30[/tex]
= $9.36
Each person will pay = (Cost of [tex]7\dfrac15[/tex] pounds ) ÷ 4
[tex]=9.36\div4[/tex]
=$2.34
Hence, Each person will pay $2.34.