darin3
contestada

Which operations are the most efficient to use to solve this problem?

The grocer bought 154 pounds of beef at $5.00 per pound. The grocer also bought 243 pounds of ground turkey for $729. How much more was the cost of the beef per pound than the turkey?

Choose all answers that are correct.

A.
addition

B.
subtraction

C.
multiplication

D.
division

Q&A Education