bascocell003 bascocell003 04-11-2016 Mathematics contestada Each cupcake costs $4.00 how many cupcakes (x) are purchased if the total cost is $36.00 4 + x = 36 36 - x = 4 4 x = 36 x / 4 = 36 << divided is the /