Respuesta :
1 .Fridays and Saturdays, she works 16 hours
16 x $9.70 = $155.20
answer: her gross pay in a week: $155.20
2. 7 hours on Wednesday, 6 hours on Thursday, and 9 hours on Friday. His gross pay for all three days was $196.90
7 + 6 + 9 = 22
196.90 / 22 = $8.95
answer: his hourly rate was $8.95
3.hourly rate of $11.28 per hour worked 46 hours last week. She works overtime for hours exceeding 40 hours in a week. She is paid overtime at a rate of time and a half. What was her gross pay last week?
$11.28 x 40 = $451.20 ---normal 40 hours paid
46 - 40 = 6 (6 hours over time)
11.28 + 11.28/ 2 = $16.92 (overtime pays a rate of time and a half)
6 * $16.92 = $101.52
$451.20(40hours) + $101.52(6hours overtime) = $552.72
answer: her gross pay last week was $552.72
4. Paul received a $15 tip on a meal that cost $120. What percent of the meal cost was the tip?
15 / 120 = .125
.125 * 100 = 12.5%
answer: percent of the meal cost was the tip was 12.5%
5. Carly earns a weekly salary of $720 plus 4% commission. Last week, she sold $3250 worth of products. What was her gross pay?
4% = .04
$3,250 * .04 = $130 (commission on sold products)
$720 + $ 130 = $850
answer: her gross pay was $850
16 x $9.70 = $155.20
answer: her gross pay in a week: $155.20
2. 7 hours on Wednesday, 6 hours on Thursday, and 9 hours on Friday. His gross pay for all three days was $196.90
7 + 6 + 9 = 22
196.90 / 22 = $8.95
answer: his hourly rate was $8.95
3.hourly rate of $11.28 per hour worked 46 hours last week. She works overtime for hours exceeding 40 hours in a week. She is paid overtime at a rate of time and a half. What was her gross pay last week?
$11.28 x 40 = $451.20 ---normal 40 hours paid
46 - 40 = 6 (6 hours over time)
11.28 + 11.28/ 2 = $16.92 (overtime pays a rate of time and a half)
6 * $16.92 = $101.52
$451.20(40hours) + $101.52(6hours overtime) = $552.72
answer: her gross pay last week was $552.72
4. Paul received a $15 tip on a meal that cost $120. What percent of the meal cost was the tip?
15 / 120 = .125
.125 * 100 = 12.5%
answer: percent of the meal cost was the tip was 12.5%
5. Carly earns a weekly salary of $720 plus 4% commission. Last week, she sold $3250 worth of products. What was her gross pay?
4% = .04
$3,250 * .04 = $130 (commission on sold products)
$720 + $ 130 = $850
answer: her gross pay was $850
1. 9.70*8=77.6
77.6*2=155.2 which is your answer
2. For this one i'm sorry i just basically calculated all the possibles and this is correct just time consuming but its $8.95.
3. time and a half=1.5,11.28*1.5=16.78
next do 11.28*40=451.2 then do 16.78*6 for the remaning hours of pay and you get 100.68. 100.68+451.20=551.88 which would be your answer
4.I believe it'd be 13 percent but i'm not 2 sure on this one.
5. 3250 plus 4% (certain calculators can do this) and you get $3380(this one is wrong look at the other guys #5 for the correct one.)
sorry i couldn't explain some properly, but i hope i at least helped a little.
77.6*2=155.2 which is your answer
2. For this one i'm sorry i just basically calculated all the possibles and this is correct just time consuming but its $8.95.
3. time and a half=1.5,11.28*1.5=16.78
next do 11.28*40=451.2 then do 16.78*6 for the remaning hours of pay and you get 100.68. 100.68+451.20=551.88 which would be your answer
4.I believe it'd be 13 percent but i'm not 2 sure on this one.
5. 3250 plus 4% (certain calculators can do this) and you get $3380(this one is wrong look at the other guys #5 for the correct one.)
sorry i couldn't explain some properly, but i hope i at least helped a little.