Respuesta :
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
The required value for,
a. Meat, 1 lb. for $1.92 would = $0.12 per oz
b. Meat 2 lb. for $3.52 would = $0.11 per oz
c. The best buy would be Meat B
What is cost price?
Cost price is the price for the buyer pays to the seller for an object or product.
here,
1 lb = 16 oz
For a,
Cost of meat 1 lb = $1.92
Cost of meat 16 oz = $ 1.92
Cost of meat of 1 oz = 1.92 / 16
= $0.12
For b,
Cost of meat 2 lb = $3.52
Cost of meat of 2 *16 oz = $3.52
Cost of meat of 1 oz = 3.52 / 32
= $0.11
For c,
Meat A has a higher price than Meat B per oz of meat,
Thus, Meat b is the best to buy.
Thus, the required values for,
a. Meat, 1 lb. for $1.92 would = $0.12 per oz
b. Meat 2 lb. for $3.52 would = $0.11 per oz
c. The best buy would be Meat B
Learn more about cost price here:
https://brainly.com/question/11027396
#SPJ2