Serena spent $8.20 buying cupcake ingredients. At the school bake sale she charged $0.75 per cupcake. If she made a profit of $14.30, how many cupcakes did she sell?


What is the equation?
14.30 - 8.20 = 0.75c
8.20 + 0.75c = 14.30
0.75c - 8.20 = 14.30
14.30 - 0.75c = 8.20

Serena spent $8.20 buying cupcake ingredients. At the school bake sale, she charged $0.75 per cupcake. If she made a profit of $14.30, how many cupcakes did she sell?

8 cupcakes
32 cupcakes
5 cupcakes
30 cupcakes

Serena spent 820 buying cupcake ingredients At the school bake sale she charged 075 per cupcake If she made a profit of 1430 how many cupcakes did she sell What class=
Q&A Education