nisha10143 nisha10143 05-02-2021 Mathematics contestada Jason wants to eam money by raking leaves. He buys a rake that costs $30.00. He plans to charge $8.00 for each lawn that he rakes Calculate the amount of profit Jason will make if he rakes 15 lawns?