Respuesta :

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

The unit rate is the cost per thing. You just divide the cost by the amount:

$7.38/18 ounces = $0.41/1 ounce

$15.39/27 ounces = $0.57/1 ounce

Therefore, $7.38 for 18 ounces is the better option.

Q&A Education