Please help I’m so close to passing math
Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
The unit rate is the cost per thing. You just divide the cost by the amount:
$7.38/18 ounces = $0.41/1 ounce
$15.39/27 ounces = $0.57/1 ounce
Therefore, $7.38 for 18 ounces is the better option.