PLEASE HELP, THE TUTOR OPTION ISNT WORKING


Two friends went to buy fireworks to celebrate new years eves. One friend bought 6 rockets and 11 bombs for $36.50. The other one bought 14 rockets and 8 bombs for $41. What was the cost of one rocket? (solve with system of equations)

Q&A Education