David has $15 to spend at the gourmet candy store. He wants to buy gummy bears and jelly beans. Gummy bears are 5.25 per pound and jelly beans are 3.90 per pound. If David already has 1 3/4 pounds of jelly beans, how many pounds of gummy bears can he buy?

Respuesta :

Answer:

1[tex]\frac{39}{70}[/tex] pounds

Step-by-step explanation:

To find the remaining amount of money available left to buy gummy bears, we need to find the amount of money already spent on jelly beans.

Amount of money spent on jelly beans = 1[tex]\frac{3}{4}[/tex] × 3.90

                                                                 = 6.825

Amount of money left for gummy bears = 15-6.825

                                                                  = 8.175

Pounds of gummy bears bought = 8.175 ÷ 5.25

                                                      = 1[tex]\frac{39}{70}[/tex] pounds

Answer:

an estimation of 2 pounds

Step-by-step explaination:

its pretty hard to explain

Q&A Education