plese help me also im in middle school keep it simple
Answer:
1) D- 38 cents
2) A- 9 pounds of flour
Step-by-step explanation:
1) When calculating the cost per pound, all you need to do is divide the money by the amount of pounds. 4 1/2 = 4.5. 4.5 ÷ 11.88 = 38 cents
2) If Jocelyn is using 1 cup of sugar, and she needs to use 4 1/2 pounds of flour for every 1/2 cup of sugar, then she needs 9 pounds of flour.