Maya paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 2.38-pound bag: $ per pound?

Unit price for the 5.08-pound bag: $ per pound?

The better buy: The 2.38 -pound bag

The 5.08 -pound bag

Neither (They have the same unit price)

Q&A Education