A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 4 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans, the total cost is $25. For 2 pounds of almonds and 3
pounds of jelly beans, the total cost is $10. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

A store is having a sale on almonds and jelly beans For 4 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans the total cost is 25 For 2 pounds of almonds and 3 pound class=

Respuesta :

let x = number of pounds of jelly beans

    y = number of pounds of almonds .

then , 4x + 8y =33

          2x + 3y = 13

multiply the second equation by -2 to get the system :

4x + 8y =33

-4x - 6y = -26

adding the equations ,we get 2y=7. so y=3.5

substitute for y in either of the given equations : 2x + 3 (3.5) =13

+ 10.5=13

     2x =2.5

        x=1.25

answer : A pound of jelly beans costs $1.25 and a pound of almonds costs $3.50.

Q&A Education