Answer:
He buys 4 oranges
Step-by-step explanation:
in order to solve this equation you have to find the price of only one orange so we are going to have to divide $4.20 by 6:
$4.20/6 = 0.7
So for every orange he spends $.70, so now we're going to divide 2.80 by $.70 so we can get the number of oranges bought:
2.80/ 0.70 = 4
So he bought 4 oranges.
I hope this helps you