contestada

Luke is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $3.50 and each ride costs $4.50. How much would Luke have to pay if he wanted to play 8 games and go on 10 rides? How much would Luke have to pay if he wanted to play x x games and go on y y rides?

Q&A Education