Respuesta :

Answer:

The first bottle has the lowest unit rate.

Step-by-step explanation:

To find the unit rate we need to divide the price by the amount there is.

1.79 / 20= 0.0895

3.49 / 32= 0.1090625

After doing this, we can confirm that the first bottle has the lowest unit rate because it has the lesser number.

Hope this helped! If it did please consider making this the brainliest! :)

The first thing that you do is divide each cost by the number of ounces and round your answer to the nearest tenth

3.49/32=.109   or 10 cents per ounce

1.79/20=.089 or 9 cents per ounce

so 9 cents per ounce is cheaper than 10 cents per ounce

the answer is a 20 oz bottle for $1.79

Q&A Education