Respuesta :
So for one bag of pretzels that cost $3, the unit cost is $3 (i.e. 3/1)
But for the five bags of pretzels that cost $10, the unit cost is $2 (i.e. 10/5)
So the 5 bags of pretzels which cost $10 has the lower unit price.
The option with the lower unit price is the five bags of pretzels that costs $10.
In order to determine which has a lower unit price, we have to determine the unit price of each of the two options.
The unit price of the first option is $3.
The unit price of the second option can be determined by finding the average price of the 5 bags of pretzels.
Unit price = $10 / 5 = $2.
Thus, the lower unit price is $2.
A similar question was answered here: https://brainly.com/question/25360276