A coffee mixture has beans that sell for $0.72 a pound and beans that sell for $0.52. If 110 pounds of beans create a mixture worth $0.74 a pound, how much of each bean is used? Model the scenario then solve it. Then, in two or more sentences explain whether your solution is or is not reasonable.

Respuesta :

The price of each type of beans is such that it is impossible to create a mixture which price is higher than highest ingredient price. In this case we have one type of bean that costs $0.72 and one that cost $0.52 per pound. Even if the mixture is made purely out of first type of beans it wouldn't cost $0.74 per pound.

In general, you solve this problem using this system of equations:
x + y = 110
x*0.72 + y*0.52 = 0.74 * 100
Q&A Education