Respuesta :

Answer:

You would pay $2.75

Step-by-step explanation:

a dozen = 12

6.60 / 12 = $0.55

0.55 x 5 = 2.75

Answer:

$2.75 for 5 apples

Step-by-step explanation:

If I understood correctly, you want the answer to 5 apples at the cost of a dozen.

First, you would need to find the cost of a single apple by dividing the price by the dozen. 6.6/5 = 0.55

Next, you multiply the amount of apples by the cost of a single one. 5 * 0.55 = 2.75

And there you go, hope I helped :)

Q&A Education