Peyton spent $15.05 on 7 gallons of gas for her car. Jamal is buying the same gasoline,
but only has $8.60 to spend. How many gallons of gas can Jamal buy. Explain
your reasoning.

Respuesta :

amiras

15.05 ÷ 7 = $2.15 per gallon

--

2.15 x 4 = $8.60

--

jamal can buy 4 gallons of gas

Q&A Education