Respuesta :

Answer:

The answer is $0.45.

Step-by-step explanation:

Divide 12 by 5.40 and there's your answer.

12 / 5.40 = 0.45

Rate of per can is $0.45 per

Given that;

Number of cans bought buy Tangela = 12 cans

Total amount paid = $5.40

Find:

Rate of per can

Computation:

Rate of per can = Total amount paid / Number of cans bought buy Tangela

Rate of per can = 5.40 / 12

Rate of per can = $0.45

Learn more:

https://brainly.com/question/19264460?referrer=searchResults

Q&A Education