Given:
Required quantity of peaches = 4.5 pounds
Cost of peach = $1.60 per pound.
To find:
The total cost of required peaches.
Solution:
We know that,
Total cost = Number of units × Cost per unit
Now,
[tex]\text{Total cost of peaches}=\text{Number of peaches}\times \text{Cost per peach}[/tex]
[tex]\text{Total cost of peaches}=4.5\times 1.60[/tex]
[tex]\text{Total cost of peaches}=7.20[/tex]
Therefore, the total cost of peaches is $7.20.