Based on the following information, calculate the cost of goods sold and ending inventory using FIFO, LIFO, and weighted average assuming a perpetual inventory system is in place.
Beginning Balance - 90 units at $11
March 3 - Purchase 300 units for $15
April 4 - Sell 240 units for $28
June 30 - Purchase 250 units for $18
August 16 - Sell 180 units for $30

Respuesta :

Zviko

Answer:

Cost of Sales :

FIFO = $ 6,030

LIFO = $6,840

Weighted Average = $6,354.60

Ending Inventory :

FIFO =  $4,176

LIFO = $3,150

Weighted Average = $3,636.60

Explanation:

FIFO

This method assumes that the first inventory purchased will be the first to be sold

Cost of Goods Sold :

90 units × $11   =  $990

150 units × $15 = $2,250

150 units × $15 = $2,250

30 units × $18  = $540

Total                 = $ 6,030

Ending Inventory :

232 units × $18 = $4,176

LIFO

This method assumes that the last inventory purchased, will be the last to be sold

Cost of Sales :

240 units × $15 =  $3,600

180 units × $18 =  $3,240

Total = $6,840

Ending Inventory :

90 units × $11  = $ 990

60 units × $15 = $ 900

70 units × $18 = $ 1,260

Total = $3,150

Weighted Average

A new average cost per unit is calculated with every purchase made.

New Average Cost = (90 units × $11 + 300 units × $15) ÷ 390 units

                                = $14.08

Cost of Sale , April 4 =  240 units × $14.08

                                  =   $3,379.20

New Average Cost = (150 units × $14.08 + 250 units × $18.00) ÷ 400 units

                               = $16.53

Cost of Sale, Aug 16 = 180 units × $16.53

                                  = $2,975.40

Total Cost of Sales =  $3,379.20 + $2,975.40

                                = $6,354.60

Ending Inventory = 220 units × $16.53

                             = $3,636.60

Q&A Education