Respuesta :

Answer:The cost of 2 icecream cones is $5.50.

Given data:

Price of 3 icecream cones is $8.25.

Now,

3 icecream cones = $8.25

1 icecream come = $(8.25÷3) =$ 2.75.

So,the current rate is $2.75 per icecream cone.

In this rate,

The cost of 2 icecream cones will be = $(2.75×2) = $5.50 (Answer)

Q&A Education