Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 2.5 standard pounds per unit. The standard price is $3.75 per pound. If 15,000 units used 36,000 pounds, which were purchased at $4.00 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.

Q&A Education