Chad sells 3 pounds of barbecue for $28.74. If
the cost of the barbecue varies directly with the
number of pounds sold, which of the following
does NOT reflect the same relationships?

A 6 pounds of barbecue for $57.48

B 9 pounds of barbecue for $82.26

C 12 pounds of barbecue for $114.96

D 15 pounds of barbecue for $143.70

Respuesta :

Answer:

B 9 pounds of barbecue for $82.26

Step-by-step explanation:

$28.74/3 lb = $9.58/lb

A $57.48/6 lb = $9.58/lb

B $82.26/9 lb = $9.14/lb

C $114.96/12 lb = $9.58/lb

D $143.70/15 lb = =$9.58/lb

Answer: B 9 pounds of barbecue for $82.26

Q&A Education