help! will do brainliest!!!
Jen bought strawberries at the farmers market. What was the price per pound if she paid $5.25 for 1 1/2 lb of strawberries?

Respuesta :

Answer:

Answer: $3.5 per pound

Step-by-step explanation:

Solution: Convert 1 and 1/2 into a decimal which is 1.5 Then divide 5.25 by 1.5 to see how much it is per pound. $3.5 per pound is the answer!

Answer:

$3.5 per pound

Step-by-step explanation:

Convert 1 and 1/2 into a decimal which is 1.5 Then divide 5.25 by 1.5 to see how much it is per pound. $3.5 per pound is the answer

Q&A Education