Respuesta :

Answer:

your answer would be $13.50 because is 3 bags cost 6.75 and you need 6 bags then just multiply the 6.75 by 2 and you get your answer :)

Step-by-step explanation:

Answer:

Marco would spend $26.25 on 5 bags of dog food.

Step-by-step explanation:

1. You have to find out how much each bag costs, so you need to divide. You divide the cost of dog food by the number of bags of dog food.

                                     31.50 ÷6= 5.25

So 1 bag of dog food costs $5.25.

2. To find out how much 5 bags of dog food costs, you multiply 5.25 by 5.

                                    5.25x5=26.25

5 bags of dog food costs $26.25.

Q&A Education