Respuesta :
Answer:
40.8
Step-by-step explanation:
24 / 10 = 2.4
2.4 * 17 = 40.8
please mark brainliest im trying to level up
Answer:
$40.80
Step-by-step explanation:
first, you need to find the unit rate, which is how much for one. to do this, you divide 24 by 10 and get 2.4. so each chicken wing costs $2.40. now you have to figure out how much it costs for 17 wings, so you have to multiply $2.40 by 17 and that gets you your answer: $40.80
i hope this helps :))