Respuesta :
0.07$ / ounce , you would just take the total cost and then divide by the number of ounces
16 ounces = 1.12 dollars
16/16 ounces = 1.12/16 dollars .... divide both sides by 16
1 ounce = 0.07 dollars
1 ounce = 7 cents