Respuesta :

Answer:

$18 per square foot.

Step-by-step explanation:

First there are 3 feet in a yard. So if she purchased 5 square yards there would be 3 times as many square feet soo.

5*3= 15

So there were 15 square feet in the 5 square yards.

Now just divide 270/15 = 18

$18 per square foot.

Hope this helpsss!

Q&A Education