Mrs. Garcia's Sandwich Shop sells a 6-inch sandwich for $3.00 and a 12-inch sandwich
for $4.80. Keisha wants to compare the unit rates to determine which sandwich
is the better deal.
Which statement correctly compares the unit rates?
A 12-inch sandwich is the better A 12-inch sandwich is the better
deal because it costs $0.40 per inch, deal because it costs $0.40 per inch,
and the 6-inch sandwich costs
and the 6-inch sandwich costs
$0.50 per inch.
$0.80 per inch.
A 6-inch sandwich is the better deal
because $3.00 is less than $4.80.
A 6-inch sandwich is the better
deal because it costs $0.25 per inch,
and the 12-inch sandwich costs
$0.50 per inch.

Mrs Garcias Sandwich Shop sells a 6inch sandwich for 300 and a 12inch sandwich for 480 Keisha wants to compare the unit rates to determine which sandwich is the class=
Q&A Education