Respuesta :

Answer:

8.9357.

Explanation:

So, let us dive right into the solution to the above problem;

We have that the volume of the solution = 0.450 L.

The first thing to do is to determine the number of moles by using the formula below:

Pressure × volume = number of moles × gas constant × temperature.

Therefore, making the number of moles the subject of the formula we have;

Number of moles = (pressure × volume)/ has constant × temperature.

Number of moles of NH3=( 735 × 7.50 )/ 62.4 × 295 = 0.2995 moles.

The number of moles of HCl =

0.450 × 0.450 = 0.2025 moles.

Molarity of HCl = 0.2025 moles/ 0.450 L = 0.45M.

The molarity of {OH^-} = (0.2995 moles - 0.2025 moles) /0.450 = 0.097/0.450 = 0.2156 M.

Therefore, kb = 1.8 × 10^-5 = [ 0.450] [OH^-] / [ 0.2156 M] = 0.000008624.

[OH^-] = 0.000008624.

Hence, pOH = 5.0643.

pH = 14 - 5.0643 = 8.9357.

8.9 is the pH of the resulting solution.

What is pH?

pH of any solution tells about the acidity or basicity of that solution.

In the question given that:

Pressure = 735 torr

Temperature = 22 degree C = 295 K

Volume of NH₃ gas = 7.50 L

Volume of HCl solution = 0.450 L

Molarity or concentration of HCl solution = 0.450 M

Kb value for NH₃= 1.8 x 10⁻⁵

First we calculate the no. of moles of  NH₃ gas, by using the below formula:

PV = n RT, where R = gas constant = 62.4 L.Torr / K.mol

n = ( 735 × 7.50 )/ 62.4 × 295 = 0.2995 moles

The number of moles of HCl can be calculated by using the formula:

M = n/V

n = 0.450 × 0.450 = 0.2025 moles.

The molarity of {OH⁻} = (0.2995 moles - 0.2025 moles) /0.450 = 0.097/0.450 = 0.2156 M

Therefore, kb = 1.8 × 10⁻⁵ = [ 0.450] [OH^-] / [ 0.2156 M] = 0.000008624

[OH⁻] = 0.000008624

Hence, pOH = 5.0643

pH = 14 - 5.0643 = 8.9357

Hence, pH of the resulting solution is 8.9.

To know more about pH, visit the below link:

https://brainly.com/question/172153

Q&A Education