A high school student starts a lawn mowing business . His riding lawn mower cost $1,000; gas for the season is $2,000. He spends $500 for gas driving to and from jobs, $300 for supplies and repairs, and $200 for a trimmer. Each week his 20 customers pays $40 a week for a 20 week season. How much money did he make?

Q&A Education