I need help turning this into an inequality Mia had $60 given to her so she could spend the day at a theme park. She spent $24 on food and drinks, and she went on 12 rides. How much did each ride cost her? Inequality: 12x+$24-$60 Work to solve: 12x + 24 =60 -24 -24 ーーーーーーーーーー 12x 36 ーー 一一 12 12 =1 =3 x=3 <-l--------l--------l--------l--------l--------l--------l--------l-> 1 2 3 4 5 6 7 8 12 is the amount of rides Mia went on. 24 is how much food costs. X or 3 is how much each ride costed. 60 is how much money she got to spend.

Q&A Education