Respuesta :
The table that represents a unit rate of $4 per pound of chocolate is: table A.
What is a Unit Rate?
Unit rate can be calculated as y/x, which in other words means, output/input.
The unit rate is a constant all through the given values of a table that compares two changing quantities.
The unit rate given is 4, which is output(dollars)/input(pounds).
The table in option A shows that:
Unit rate = 28/4 = 60/15 = 88/22 = 4
Therefore, the table that represents the cost of chocolate per pound is: Table A.
Learn more about unit rate on:
https://brainly.com/question/19493296