The double number line shows that 111 pound of chocolate costs \$4$4dollar sign, 4.



Which table represents the cost of chocolate per pound?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer:

(Choice A)
A
Pounds Cost (dollars)
777 282828
151515 606060
222222 888888

(Choice B)
B
Pounds Cost (dollars)
111111 444444
252525 120120120
515151 214214214

Respuesta :

In Khan Acadmy the answer is A

The table that represents a unit rate of $4 per pound of chocolate is: table A.

What is a Unit Rate?

Unit rate can be calculated as y/x, which in other words means, output/input.

The unit rate is a constant all through the given values of a table that compares two changing quantities.

The unit rate given is 4, which is output(dollars)/input(pounds).

The table in option A shows that:

Unit rate = 28/4 = 60/15 = 88/22 = 4

Therefore, the table that represents the cost of chocolate per pound is: Table A.

Learn more about unit rate on:

https://brainly.com/question/19493296

Q&A Education