Respuesta :

You can buy 40 apples with $28

3.50/5=.7

28/.7=40

Hope this helped :D

Answer:

40 Apples

Step-by-step explanation:

First find the unit rate for the apple

If 5 apples is=3.50

then you do 3.50/5=.70

So we know that 1 apple is equal to 70 cents

So now we do 28/.70 to get the answer for how much apples we can buy

28/.7=40

Therfore, 40 apples is your answer

Q&A Education