Respuesta :
You can buy 40 apples with $28
3.50/5=.7
28/.7=40
Hope this helped :D
3.50/5=.7
28/.7=40
Hope this helped :D
Answer:
40 Apples
Step-by-step explanation:
First find the unit rate for the apple
If 5 apples is=3.50
then you do 3.50/5=.70
So we know that 1 apple is equal to 70 cents
So now we do 28/.70 to get the answer for how much apples we can buy
28/.7=40
Therfore, 40 apples is your answer