A restaurant sells 10 tacos for $8.49, or 6 of the same kind of taco for $5.40.

Which is the better deal?

Explain how you know in 3 sentences.TO GET BRAINLYEST

Respuesta :

Answer:

6 tacos for $5.40 is the better deal

Step-by-step explanation:

To get the cost for 1 taco, I divided the quantity by the cost. I divided             10 / $8.49, and got $1.18. I divided 6 / $5.40 and got $1.11. The 6 tacos for $5.40 is the better deal because the cost of 1 taco is less than than the other.

Answer:

10 tacos for $8.49

Step-by-step explanation:

If you divide $8.49 by ten, each taco costs $0.85. If you divide $5.40 by six, each taco costs $0.90. The 10 for $8.49 deal is better.

Q&A Education