contestada

Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?

$0.42
$4.20
$42
$420

Respuesta :

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

$10.50 / 2.5 = 4.20

Therefore, Yen paid $4.20 for each pound of pretzels.

$4.20


the answer is the second one
Q&A Education