At the fair, Hunter bought 3 snacks and 10 ride tickets. Each ride ticket costs $1.50 less than a snack. If he spent a total of $24.00, what was the cost of each snack?

A) $4
B) $2
C) $5
D) $3

Respuesta :

Answer:

d if this helped mark brainliest

Step-by-step explanation:

Each ride ticket is 1.50 less than each snack

t = s - 1.50

hunter spent a total of 24

if hunter bought 3 snacks and 10 ride tickets.

3s + 10t = 24

3s + 10(s - 1.50) = 24

3s + 10s - 15.00 = 24

13s = 39.00

s = 3

t = 1.50

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Let s represent the cost of snacks and r represent the cost of the ride tickets.  

We know that Hunter bought 3 snacks and 10 ride tickets. This cost in total $24. So:

[tex]3s+10r=24[/tex]

We know that each ride ticket cost $1.50 less than a snack. So, we can write that:

[tex]r=s-1.5[/tex]

We can find s using substitution. Substitute the above equation into the first equation. This yields:

[tex]3s+10(s-1.5)=24[/tex]

Distribute:

[tex]3s+10s-15=24[/tex]

Combine like terms:

[tex]13s-15=24[/tex]

Add 15 to both sides:

[tex]13s=39[/tex]

Divide both sides by 13:

[tex]s=3[/tex]

So, the cost of a snack is $3.

Our answer is D.

And we're done!

Q&A Education