A student bought 11 pencils and a pad of paper.

The pencils each cost the same amount.
The pad of paper costs $4.99.
The student spent a total of $18.74, not including tax

Respuesta :

Answer:

Each pencil costs $1.25

Step-by-step explanation:

$18.74 - 4.99=13.75

13.75/11=$1.25

You have to take the total amount and subtract how much the paper pad costs then you get 13.75 and that is how much the student paid for all 11 pencils so you divide it by 11 and you get $1.25

Q&A Education