At a little-known vacation spot, taxi fares are a bargain. A 12-mile taxi ride takes 18 minutes and costs $7.20. You want to find the cost of a 46-mile taxi ride. What unit price do you need?​

Respuesta :

Answer:

unit cost in dollars per mile

Step-by-step explanation:

You are given cost, miles, and time for a certain trip.

You are asked the cost for a certain number of miles, so you need a unit cost of dollars per mile.

$7.20/(12 miles) = $0.60/mile

$0.60/mile * 46 miles = $27.60

By first finding the unit cost per mile, you can then find the cost of the 46-mile trip.

Answer:

0.40, mile

Step-by-step explanation:

because you had to multiply to get the total cost and then divide the number by the total cost.

Q&A Education